Ligebehandlings farce – for dine penge…

Hvad sker der, når nogle mennesker kan tjene gode penge, uden at deres kunder (de der bruger en service) selv skal betale? Som vi tidligere har analyseret her på dubetaler.dk f.eks. hvad angår besøg hos lægen, boomer brugen af en sådan service – og masser af dine penge spildes.

Et nyt grelt eksempel er “Ligebehandlingsnævnet” som blev oprettet af den borgerlige regering i 2009. Her brugte man i 2012 lidt over 3,3 mio. kr. af dine penge på at behandle 253 klager om ligebehandlings spørgsmål.

Klageren behøver ikke at have oplevet et problem – blot problemet kan tænkes af klageren vil rådet gerne behandle klagen og komme med en afgørelse!.

Rådet angiver at de IKKE tillægger saglige og objektive begrundelser for forskelsbehandling nogen betydning i deres afgørelser. De har derfor bl.a afgjort at frisører ikke må tage forskellige priser på at klippe kvinder og mænds hår, at et hotel ikke må reservere en særlig etage for kvindelige gæster og at en Swinger-Club ikke må tage en højere pris for mandlige end for kvindelige gæster. I sandhed meget vigtige afgørelser for retssikkerheden i Danmark…NOT.

Læs hele analysen af nævnet der spilder dine penge på pjat her.

Du betaler: 3,3 mio. kr.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *